PPoradnik brodacza
Dowiedz się, jak zbudowana jest skóra i jakie pełni funkcje.
21 maja 2022
-
Strona główna
-
Blog AgendaPro Estetyka
-
Dowiedz się więcej o składzie skóry i jej ...
Osoby zawodowo zajmujące się urodą i estetyką muszą dogłębnie poznać skórę i zrozumieć jej działanie, ponieważ jest to organ, z którym pracujemy na co dzień w naszej działalności. Posiadanie teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat skóry, jej funkcjonowania i struktury, pozwoli Ci dogłębnie zrozumieć wpływ zabiegów oferowanych w Twoim salonie kosmetycznym. Ponadto pozwoli Ci to być znacznie lepiej przygotowanym profesjonalistą i oferować znacznie pełniejszy zakres usług.
Poniżej wyjaśniamy wszystko, co należy wiedzieć o skórze, największym organie ludzkiego ciała: czym jest, jak działa, jaka jest jej struktura i wiele więcej.
Co to jest skóra?
Jak wspomniano powyżej, skóra jest największym organem ciała i można ją znaleźć niemal na całym ciele człowieka. Wszystkie nasze kończyny i narządy są chronione przez skórę, która jest niezbędnym czynnikiem przetrwania człowieka.
Narząd ten pełni wiele funkcji, przede wszystkim chroni organizm człowieka przed czynnikami zewnętrznymi. Oprócz tej podstawowej funkcji, skóra jest fundamentalną częścią procesu regulacji temperatury ciała i wraz z układem nerwowym odpowiada za zmysł dotyku. Jest również odpowiedzialny za syntezę witaminy D, która dostaje się do organizmu poprzez światło.
Teraz, gdy już wiesz, czym jest skóra i jakie są jej prawdziwe funkcje, możesz zacząć doceniać jej znaczenie. Aby zrozumieć, w jaki sposób nasze działania wpływają na skórę, musimy poznać zarys skóry i jej części.
Budowa skóry i jej części
Jeśli chodzi o skład skóry, to składa się ona z szeregu warstw, które współpracują ze sobą w celu ochrony ciała i pełnienia wszystkich jego funkcji.
Naskórek
Naskórek jest najbardziej powierzchowną warstwą skóry, którą można zobaczyć i dotknąć. Składa się on z 5 warstw, z których każda ma swoje własne funkcje. Głównym zadaniem naskórka jest ochrona pozostałych warstw wewnętrznych oraz produkcja keratynocytów, które z kolei przekształcają się w inne komórki w miarę przechodzenia do głębszych warstw skóry.
W tej warstwie znajdują się również włosy i ich mieszki. Podczas wykonywania zabiegu usuwania włosów usuwane są włoski znajdujące się w naskórku. Inny sposób patrzenia na tę kwestię polega na tym, że naskórek jest warstwą skóry, która jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, a więc to właśnie on powinien być chroniony filtrem przeciwsłonecznym .
Skóra właściwa
Ta warstwa znajduje się bezpośrednio po naskórku i stanowi barierę ochronną, ponieważ jest bardzo gruba. W obrębie skóry właściwej znajdują się dwie warstwy, w których wytwarzane są składniki odżywcze i tlen utrzymujące naskórek przy życiu. W tej warstwie znajdują się dwa bardzo ważne dla skóry składniki, które mają fundamentalne znaczenie w świecie estetyki: kolagen i elastyna .
Kolagen jest odpowiedzialny za nadanie skórze trwałości i zapobiega jej marszczeniu się lub pękaniu. Z drugiej strony, elastyna jest mniej znanym, ale równie ważnym składnikiem, ponieważ nadaje skórze zdolność do rozciągania się.
Hypodermis
Jest to tkanka zwana podskórną, która składa się głównie z tłuszczu, nerwów i naczyń krwionośnych. Zadaniem tej warstwy jest ułatwienie organizmowi przystosowania się do temperatury zewnętrznej. W dziedzinie estetyki i urody nie ma powodu, aby badać lub pracować z hipodermą.
Chociaż każda warstwa skóry jest ważna i niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, w dziedzinie medycyny estetycznej będziemy pracować głównie z naskórkiem, a w niektórych przypadkach, gdy wykonujemy głębokie zabiegi lub iniekcje, będziemy pracować ze skórą właściwą .
Teraz, kiedy masz już więcej wiedzy na temat składu skóry, możesz zrozumieć wpływ substancji chemicznych i związków chemicznych, które stosujemy w zabiegach estetycznych.
Powiązane artykuły:
- Korzyści płynące z karboksyterapii ciała i twarzy
- Mikrodermabrazja: zastosowanie, rodzaje, korzyści i przeciwwskazania
- Kriolipoliza: definicja, efekty, rodzaje i potrzebny sprzęt
0Komentarze