Jak bezpiecznie golić się za pomocą żyletek?
24 lipca 2020Krok 1: Rutyna golenia wstępnego Nie mogę podkreślić, że robienie rutynowych czynności przed goleniem jest niewystarczające. Ale, co to znaczy? Po pierwsze, możesz wziąć gorący prysznic...
Chcesz rozpocząć przygodę z tradycyjnym goleniem jednak nie wiesz jak się za to zabrać? Wszelkie wątpliwości zostały już opisane na forum, jednak dla wygody, by nie „przekopywać się” przez setki postów, przedstawię poniżej podstawowe zasady golenia na mokro maszynką na żyletki.
Podczas każdego golenia powinniśmy mieć jeden cel – usunąć zarost bez żadnych podrażnień. Taki cel może zostać osiągnięty między innymi dzięki odpowiedniej technice golenia, prawidłowemu przygotowaniu zarostu, dobrze dobranej maszynce i żyletce.
Ten etap jest niezwykle ważny, gdyż odpowiednio zmiękczony zarost skutkuje perfekcyjnie gładką twarzą, bez podrażnień. Jedna z firm produkujących akcesoria do golenia przeprowadziła badanie dotyczące czynności przeprowadzanych przed goleniem. Zgodnie z researchem właściwe przygotowanie skóry do golenia zmniejsza siłę potrzebną do ścięcia włosa o 70%. Co więc najlepiej zmiękcza zarost? Najlepszym sposobem jest ciepły prysznic. Woda bowiem doskonale radzi sobie ze zmiękczaniem zarostu. Dodatkowo, na rynku dostępna jest szeroka gama kosmetyków wspomagających zmiękczanie zarostu. Oczywiście, w tradycyjnym goleniu, można zastąpić je mydłem do golenia.
Jakie czynności powinno się wykonać przed goleniem? Nie ma na to jednego, konkretnego przepisu. Większość mężczyzn w pierwszej kolejności przemywa twarz ciepłą wodą, Są również tacy, którzy robią okład z rozgrzanych, wilgotnych ręczników lub tacy, którzy obmywają twarz zimną wodą. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, dlatego ciężko wskazać lepszą. Każdy powinien wypróbować obie metody na własnej skórze i wybrać tę, która będzie dla niego lepsza. Po opłukaniu twarzy można nanieść na skórę olejek pre-shave, który pomaga zwiększyć poślizg ostrza. Dzięki zastosowaniu olejku istnieje większe prawdopodobieństwo, że unikniemy zacięcia.
Odpowiednio przygotowana piana zmiękcza zarost, dzięki czemu na skórze tworzy się warstwa ochronna amortyzująca gwałtowne ruchy ostrza. Co więcej, piana zapewnia ostrzu dobry poślizg. Jeśli chodzi o samą konsystencję piany, powinna być ona tak gładka, by nie było w niej pęcherzyków powietrza. Jak zrobić taką pianę? Wystarczy odpowiednia proporcja mydła i wody, a także trochę czasu, by wyrobić pianę. Początkującym nie radzimy wyrabiać piany w tyglu, gdyż może okazać się to zbyt trudne. Mówi się, że dobrym sposobem jest wyrabianie piany na twarzy, gdyż mydło ma szansę dłużej oddziaływać na zarost, a tym samym – dłużej go zmiękczać. Ile piany potrzeba do golenia? Szacuje się, że od 1,5-3,0 g, co stanowi wielkość 1-2 migdałów.
Prowadzenie maszynki to sztuka – kąt natarcia ostrza, siła nacisku i prędkość. Maszynka, jak mówią fachowcy, nie powinna być przedłużeniem naszej dłoni, a całej ręki. Dlatego też używając maszynki należy wykonywać ruchy całą ręką a nie tylko dłonią. Jest to sposób na bardziej stabilne prowadzenie maszynki, a w efekcie na lepsze golenie. Co ciekawe, to, czy będziemy mocno przyciskać maszynkę do powierzchni skóry nie zagwarantuje nam perfekcyjnie gładkiej skóry. Ważny jest zachowanie idealnego kąta, najmniejszego w stosunku do skóry. Im mniejszy kąt między skórą a rączką, tym bardziej agresywne golenie. Najlepsze są krótkie ruchy ostrza, bez prowadzenia maszynki kilkukrotnie w jednym miejscu (szczególnie po wyschnięciu golonej powierzchni). Jeśli maszynka zatrzymuje się na zaroście lub żyletka nam przeskakuje może być to znak, że mamy tępą żyletkę lub nieodpowiednio przygotowany zarost.
0Komentarze