Golenie żyletką dla początkujących - krok po kroku
31 sierpnia 2020Chcesz rozpocząć przygodę z tradycyjnym goleniem jednak nie wiesz jak się za to zabrać? Wszelkie wątpliwości zostały już opisane na forum, jednak dla wygody, by nie „przekopywać...
Golenie właściwe
Na początku na pewno przyjdzie nam golić się w kilku krokach, czyli będziemy schodzić coraz bliżej skóry. Najważniejsze w tej technice jest to, by po każdym przejściu jeszcze raz nałożyć na skórę piankę czy krem, cokolwiek stosujemy, ponieważ potrzebne jest przywrócenie odpowiedniego poślizgu. Najpierw będziemy golić z włosem, ponieważ jest łatwe i bezpieczne, ale mało skuteczne. Golenie skuteczniejsze, pod włos, zostawiamy na koniec.
Ile konkretnie razy i jak wykonywać będziemy przejścia, zależy od kondycji skóry. Jeśli jest ona podrażniona poprzednimi goleniami, nie powinniśmy golić pod włos, nawet jeśli będzie to oznaczało mniej dokładne golenie. Jeśli chodzi o kierunki golenia, zazwyczaj stosuje się technikę trzech przejść. Pierwsze z nich jest w kierunku wzrostu włosa, drugie w poprzek, a trzecie pod włos. Czasami stosuje się tylko pierwsze wda przejścia, czasami pierwsze i ostatnie, a czasami tylko ostatnie. Wszystko zależy od naszego wyboru i od efektu, który chcemy osiągnąć. Golenie się pod włos może być ogólnie niebezpieczne, ponieważ podrażnia skórę i podnosi ryzyko pojawienia się wrastających włosów. Jest to tym bardziej niebezpieczne, że obok ust czy pod nosem mamy bardzo małe pole manewru. W miarę bezpiecznie w ten sposób ogolimy się tylko na policzkach. Dla poprawienia jakości golenia pod włos można najpierw przesunąć palcami po skórze i podnieść włosy.
Zaraz po goleniu
Zaraz po goleniu dobrze jest przepłukać twarz ciepłą wodą w celu dokładnego zmycia mydła, a potem wodą zimną, co pozamyka nam pory i ograniczy skutki mniejszych podrażnień. Następnie skórę suszymy.
Na koniec zawsze trzeba nałożyć jakiś balsam po goleniu lub jego odpowiednik. Jeśli na skórze powstały jakieś zadrapania, najpierw można zastosować odkażający ałun. Nie zaszkodzi też użycie kremu do twarzy.
Maszynka do golenia
Ilość dostępnych na rynku maszynek do golenia na żyletki jest po prostu przytłaczająca. Najlepiej jest wybierać takie z kilkoma ostrzami, co najmniej dwoma, które w dodatku posiadają zabezpieczenie przed zacięciami. Jest to dzisiaj już standard wśród wszystkich oprócz najtańszych maszynek.
Doświadczony golibroda nie potrzebuje tak naprawdę bardzo dobrej maszynki do uzyskania odpowiedniego efektu. Wystarczą nawet dostanie i proste modele, ale znacznie łatwiej, szybciej i przyjemniej jest się golić maszynkami solidnymi z dużą i ciężką główką. Z nimi znacznie prostsze jest ustalenie odpowiedniej siły operowania maszynką, co można porównać w pewnym sensie do obsługi sprzęgła samochodu.
Komentarze